Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Realizowane projekty

Realizowane projekty

Artykuły

Program „Laptop dla ucznia"

2023-10-30
Powiększ zdjęcie

Do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Poniatowa trafiły w dniu 26 października 2023 r. pierwsze laptopy, przekazane w ramach Rządowego programu 'Laptop dla ucznia". Komputery otrzyma 122 czwartoklasistów ze szkół podstawowych w Poniatowej, Niezabitowie, Kowali, Kraczewicach i Poniatowej Kolonii.

„Program „Laptop dla ucznia" to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. W klasie IV szkoły podstawowej uczeń rozpoczyna kolejny, drugi etap edukacji – jednego nauczyciela zastępuje wielu różnych, każdy z nich prowadzi nauczanie w ramach oddzielnych przedmiotów. Wtedy też uczeń rozpoczyna naukę informatyki. To czas, w którym dzieci rozwijają swoje umiejętności cyfrowe. Uczą się jak korzystać z komputerów, programów i aplikacji, stając się tym samym bardziej zaawansowanymi użytkownikami nowych technologii. Program ma zapewnić, aby na tym ważnym etapie rozwoju, każdy uczeń, niezależnie od tła społecznego czy typu szkoły, miał możliwość skorzystania z tych narzędzi.
Czytaj więcej o: Program „Laptop dla ucznia"

Laboratoria Przyszłości – program MEiN

2021-12-13
Powiększ zdjęcie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Program skierowany jest do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Programu nasza szkoła otrzymała 30 000 zł na rozwój szkolnej infrastruktury.

Czytaj więcej o: Laboratoria Przyszłości – program MEiN

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

2021-12-13
Powiększ zdjęcie

 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Wsparcie finansowe jakie otrzymała nasza szkoła w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” to:

– koszt całkowity zadania 3 750 zł
– kwota wnioskowana 3 000 zł
– kwota wkładu własnego 750 zł

Przyznane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotki szkolnej.

Czytaj więcej o: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

KREATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

2018-12-03
Powiększ zdjęcie

Kreator Przedsiębiorczości (KP) to międzynarodowy projekt współpracy realizowany przez 20 lokalnych grup działania oraz partnera ze Słowacji.

Celem projektu jest wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, promowanie lokalnej przedsiębiorczości oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży i dorosłych.

W ramach projektu zostaną zrealizowane dwa przedsięwzięcia: Laboratorium Przedsiębiorczości, które jest skierowane do młodzieży z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak” oraz Centrum Produktu Lokalnego, pełniące funkcję wspierającą rejestrację i sprzedaż lokalnych produktów.

W  „Laboratorium Przedsiębiorczości” mogą brać uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z powiatu opolskiego. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Każda szkoła ma możliwość zgłoszenia maksymalnie dwóch 5-osobowych grup uczestników  wyznaczając dla każdej grupy jednego opiekuna. W projekcie udział weźmie 100 uczniów oraz 20 opiekunów (nauczycieli).

W ramach Laboratorium Przedsiębiorczości odbędzie się:

Gala „Junior Biznes” – listopad 2018 r.  – Wezmą w niej udział zrekrutowaniu uczestnicy – 100 uczniów oraz 20 opiekunów. Podczas gali zostaną przedstawione zasady udziału w projekcie oraz zostanie wygłoszony wykład dla młodzieży                         o przedsiębiorczości (co to jest działalność gospodarcza, co to jest biznesplan oraz jak zarabia się pieniądze). Część prelekcji zostanie poświęcona zasobom regionu LGD               i ich wykorzystaniu w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Szkolenie dla opiekunów (nauczycieli) z prowadzenia gier strategicznych                                w ramach innowacyjnej metody nauczania przedsiębiorczości - grudzień 2018 r.  –Opiekunowie zostaną przeszkoleni przez trenera z fundacji OIC Poland w Lublinie                 z zakresu innowacyjnej metody nauczania przedsiębiorczości z wykorzystaniem gier strategicznych, którą będą wdrażać w szkołach podczas warsztatów z młodzieżą.

Warsztaty dla uczestników projektu dotyczące gier strategicznych – styczeń 2019 r. –  Zajęcia poprowadzą przeszkoleni nauczyciele w szkołach. Uczniowie będą prowadzili swoje firmy z wykorzystaniem gry strategicznej. W każdej szkole zostaną wyłonieni zwycięzcy – 2 osoby, które w  ramach nagrody wyjadą za granicę do partnera projektu - Słowacji.

Wyjazd młodzieży do zagranicznego partnera projektu - Słowacji – ferie zimowe 2019 r. – Tygodniowy wyjazd zostanie zorganizowany dla uczestników projektu, którzy zwyciężą w grze strategicznej – łącznie 20 uczniów.

Konkurs „Junior Biznes w grze” – kwiecień 2019 r. W konkursie weźmie udział 100 uczestników projektu – 20 zespołów. Każda drużyna zaprezentuje na scenie swój biznesplan w formie prezentacji. Nad przebiegiem konkursu będzie czuwała komisja składająca się z 7 osób – przedsiębiorców działających na obszarze LGD „Owocowy Szlak”. Dla zwycięzców, czterech najlepszych drużyn,  nagroda – obóz edukacyjny w Międzywodziu !!!

Obóz edukacyjny w Międzywodziu – wakacje 2019 r. Cztery zwycięskie drużyny (20 uczestników) wezmą udział w 10-dniowym letnim obozie edukacyjnym w nadmorskim Międzywodziu. Obóz obejmuje realizację 60 godzinnego programu szkoleniowego z zakresu przedsiębiorczości. W programie również wycieczki, zabawy grupowe i rekreacja.

 

Czytaj więcej o: KREATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

„Bieg po zdrowie” – nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

2018-03-20
Powiększ zdjęcie

       Program skierowany jest do 9 - 10 latków, czyli grupy wiekowej będącej tuż przed inicjacją tytoniową. Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieżenie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

        Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

      Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

               

Czytaj więcej o: „Bieg po zdrowie” – nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

Program "Czyste powietrze wokół nas…"

2018-02-20
Powiększ zdjęcie

           Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” adresowany jest do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

Czytaj więcej o: Program "Czyste powietrze wokół nas…"

Program „Szkolny Klub Sportowy”

2018-01-20
Powiększ zdjęcie

          W okresie od 01.02.2017r. do 15.12.2017r. nasza szkoła uczestniczyła w Programie „Szkolny Klub Sportowy” organizowanym przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie finansowanym  przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest działaniem systemowym skierowanym do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną.  Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi narzędzie stymulowania podejmowania aktywności fizycznej w szczególności wśród dzieci o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmującym aktywność fizyczną w czasie wolnym, nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym.

           W ramach tego programu 20 – osobowa grupa chętnych uczniów z klas VI – VII brała udział 2 razy w tygodniu w 60 – minutowych zajęciach sportowych prowadzonych przez nauczyciela w-f -  pana Daniela Piłata  na terenie naszej szkoły. Były to systematyczne pozalekcyjne zajęcia sportowe prowadzone w różnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach często na świeżym powietrzu i w terenie.

          Z uwagi na duże zainteresowanie przedsięwzięciem Program „Szkolny Klub Sportowy” będzie kontynuowany w 2018r.

Czytaj więcej o: Program „Szkolny Klub Sportowy”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

2017-09-20
Powiększ zdjęcie

        Celem tego programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa. Wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

        W ramach Programu w 2017r. zakupione zostały nowości wydawnicze oraz nowe lektury (szczególnie dla kl. VII - VIII)  w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Szkoła na zakup książek wydała w sumie 3000,00 zł, w tym 80 % stanowiły środki pochodzące z dotacji MEN. Zakupiono w sumie  245 nowych pozycji książkowych.

                W trakcie realizacji Programu przeprowadzono następujące działania:

  • Udział w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek
  • Spotkanie w MBP z panem Arkadiuszem Niemirskim - autorem książek dla dzieci i młodzieży
  • Realizacja projektów czytelniczych, m in.: Od tabliczki glinianej do książki drukowanej, Parada postaci literackich i in.
  • Organizowano konkursy czytelnicze i literackie
  • Przeprowadzono wiele lekcji bibliotecznych promujących czytelnictwo
  • Organizowano wystawy i gazetki okolicznościowe
Czytaj więcej o: NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Projekt „Edukacja przez szachy w szkole”

2018-03-20
Powiększ zdjęcie

            W naszej szkole od początku roku szkolnego 2015/2016 realizowany jest projekt „Edukacja przez szachy w szkole” , który powstał w Polskim Związku Szachowym. Jesteśmy jedyną szkołą w gminie, która przystąpiła do tego projektu. Zajęcia prowadzone są w wymiarze 1 godz. tygodniowo w klasie I i II. Na świadectwie szkolnym zamieszczona będzie ocena opisowa z edukacji przez szachy. Nauczycielki Marzena Piłat i Agnieszka Kunowska- Włodarczyk ukończyły kurs z zakresu metodyki nauczania gry w szachy (organizowany przez Polski Związek Szachowy) i zdobyły certyfikat potwierdzający ich wiedzę i umiejętności do prowadzenia zajęć szachowych.
            Głównym celem projektu jest wsparcie edukacji matematycznej w edukacji wczesnoszkolnej. Królewska gra rozwija i ćwiczy również wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo itd. To żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii. Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów na psychikę dzieci. Uczą skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Młody człowiek uczy się szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Nie ma w niej miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy.

Szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie. Oprócz nauki przez działanie, mamy więc również edukację przez zabawę.

Czytaj więcej o: Projekt „Edukacja przez szachy w szkole”

Jesteśmy „Przedszkolem bez próchnicy”!

2018-03-20
Powiększ zdjęcie

          Z dumą informujemy, iż nasze przedszkole uczestniczy w realizacji projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” – największego ogólnopolskiego programu profilaktyki i edukacji stomatologicznej dla dzieci przedszkolnych, ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.

          W ramach projektu dzieci uczęszczające do naszego przedszkola wzięły udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej, zaś ich rodzice otrzymali przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzą się jak powinni dbać o zdrowie zębów i kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe swoich dzieci.

          W ramach projektu nasze przedszkole otrzymało również pakiety edukacyjne i pomoce dydaktyczne z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

          Aby zostać „Przedszkolem bez próchnicy”, zapraszamy na stroną internetową www.zebymalegodziecka.pl

          Realizacja projektu jest współfinansowania przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, współfinansowanie krajowe dla projektu zapewnia Minister Zdrowia.

Czytaj więcej o: Jesteśmy „Przedszkolem bez próchnicy”!
  • Poniatowa
  • 3.8°C
  • zachmurzenie umiarkowane
  • Wiatr: 5.2m/s WNW
  • Ciśnienie: 1011 hPa
  • Wilgotność: 91%
  • Wschód słońca: 05:27
  • Zachód słońca: 19:33
  • Źródło: OpenWeatherMap
  • Odwiedziło nas: 689128
  • Do końca roku: 256 dni
  • Do wakacji: 63 dni

Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego

w Poniatowej Kolonii

E-mail: pkolonia@wp.pl

pomoc@szkolnastrona.pl